Aparat stały to najskuteczniejsze narzędzie do tego aby skorygować różnego rodzaju wady zgryzu, co w konsekwencji przełoży się na zdrowy i i piękny uśmiech bez względu na wiek.
W naszym gabinecie masz możliwość wybrania aparatu z metalowymi zamkami jak i również bardziej dyskretne rozwiązania jak aparaty kosmetyczne.
Aparat stały dedykowany dla każdego kto ma już stałe uzębienie. Średni czas leczenia to ok 2 lata. Po zakończonym leczeniu, zakładamy aparaty retencyjne-klejone na stałe oraz szyny albo płytki retencyjne do spania na noc.
Aparat ruchomy czyli potocznie nazywany zdejmowanym dedykowany jest dla najmłodszych pacjentów oraz młodzieży ze względu na ich rosnący charakter.
Ten rodzaj aparatu niestety nie zawsze pozwoli nam skorygować wszystkich wad zgryzu i w takiej sytuacji zazwyczaj proponujemy aparat stały.
Jak sama nazwa wskazuję jest to aparat który możemy samodzielnie zdjąć. Czas przez jaki pacjent ma nosić aparat w ciągu dnia ustalany jest podczas konsultacji z lekarzem i jest zależny od rodzaju wady.
Aparat ruchomy stosujemy u dzieci u których nie zakończył się jeszcze wzrost. W naszym gabinecie dziecko ma możliwość spersonalizowania aparatu pod kątem koloru oraz umieszczenia na aparacie np. ulubione postacie z bajek.
System nakładkowy Clear Aligner to rozwiązanie dla tych którzy z różnego rodzaju powodów nie chcą zdecydować się na aparat stały lecz zależy im na ładnym uśmiechu i poprawie zgryzu.
System jest indywidualnie projektowany pod danego pacjenta i posiada szereg zalet, które sprawdzają się przy codziennym funkcjonowaniu oraz czynnościach, ponieważ również pozwala na ściągniecie w dowolnym momencie.
Jest to stosunkowo nowa metoda która cieszy się coraz większą popularnością. Stosowana raczej w przypadku małych wad. Pacjent co miesiąc dostaje komplet 3 nakładek (miękka, średnia i twarda). Ilość nakładek oraz czas leczenia oblicza komputer na podstawie skanu.
Aparaty czynnościowe służą do przywrócenia i utrwalenia prawidłowych czynności. Ustawiają w odpowiedniej pozycji łuki zębowe i ukierunkowują siłę mięśni ust, policzków i języka, tak aby przyczyniały się do korekty wady i działały we właściwy sposób.
Zazwyczaj stosowane są u dzieci (od 2 roku życia) w okresie aktywnego wzrostu, kiedy ich działanie jest największe, ale mogą być także wykorzystywane w leczeniu wad zgryzu u pacjentów dorosłych. U pacjentów dorosłych nie możemy jednak wykorzystać potencjału wzrostowego, dlatego uzyskane zmiany ograniczają się do zmian zębowych , bez większego lub bez żadnego wpływu na kościec.
Bruksizm to choroba która polega na niekontrolowanym i nawykowym zaciskaniu szczęki i zgrzytaniu zębami co w konsekwencji prowadzi do uszkadzania oraz ścierania szkliwa. Czynność ta najczęściej występuję w nocy podczas snu dlatego wielu pacjentów bagatelizuję problem.
Jako główne przyczyny podaje się stres oraz napięcie mięśniowe. Nieleczony bruksizm po pewnym czasie może powodować szereg problemów zdrowotnych tj. wspomniane wcześniej uszkodzenie szkliwa, ból stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni, przewlekłe bóle głowy oraz problemy ze zgryzem.
Jedną z metod leczenia bruksizmu są szyny relaksacyjne które mają za zadanie uniemożliwiać zaciskanie szczęki. Szyny mogą być używane zarówno przez dzieci jak i osoby dorosłe.
W naszym gabinecie służymy pełnym doradztwem w zakresie doboru odpowiedniego modelu szyny.